למה להיות חכם?

שלושת המעגלים מה איך ולמה

בשיעור האחרון בקורס הגישור עליו סיפרתי לכם למדנו משהו שהזכיר לי הרצאה שראיתי לפני מספר שנים וששינתה את הדרך בה אני חושב וחי: למדנו על אינטרסים.

התרגום הוא תרגום של המלה intrests באנגלית ואני אישית הייתי מגדיר אותה כ"מניע".

למעשה, מה שלימדו אותנו בקורס האחרון, הוא שכדי לפתור סכסוך צריך להבין את הדבר הכי חשוב- את הלמה.

לפני מספר שנים, איש טוב וחכם, היוצר והיזם שי אברהמוב, הפנה אותי להרצאה המצורפת מטה, שמסבירה איך אנחנו מקבלים החלטות ואיך מנהיגים מצליחים לרתום אחרים למטרות שהם אם מאמינים.

ההסבר פשוט- המוח שלנו מתחלק לשני חלקים, המוח הקדום והמוח המודרני:

  • המוח המודרני אחראי על השפה, המתמטיקה, על היכולת לנתח מציאות מורכבת ולאסוף נתונים רבים, הוא אחראי על השפה
  • המוח הקדום אחראי על הרגשות, על האינסטינקטים על הבטן.

הדרך היחידה לחבר אנשים אחד לשני, להנהיג אותם, לשנות את העולם- הוא על ידי פנייה אל המוח הקדום- אל הלמה.

כדוגמא, נותן שם סינק, את אפל- אפל איננה אומרת ללקוחותיה שהם מוכרים מחשבים טובים, אמינים וראויים- היא אומרת להם, אנחנו רוצים לאתגר את הססטוס קוו הקיים ולמצוא טכנולוגיות חדשות, לכן אנחנו עוסקים בפיתוח ומוכרים מחשבים וטלפונים מעולים.

איך אומר סינק- לותר קינג לא אמר לאנשים "יש לי תכנית" הוא אמר להם "יש לי חלום".

טוב כדי להעמיק ולהבין, במקום שאכתוב, פשוט תצפו.

איך הדבר מתקשר לגישור? התובנה העמוקה והטובה ביותר שקיבלתי, שיכולה גם לסייע במו"מ, היא ההבנה שלכל סכסוך יש "למה"- ואם (ורק אם) נמצא את ה"למה" של שני הצדדים, נוכל לפתור את הסכסוך.

בשיעור, קיבלנו דוגמה לסכסוך בין קבלן משנה לקבלן ראשי עימו עבד במשך שנים רבות, לגבי יתרת חוב שנוצרה לגביה נוצרה חוסר הסכמה. על פניו, כל אחד שיחפש את ה"למה" יגיד- כמובן, הוא מבקש לקבל את הכסף שמגיע לו.

אבל כסף הוא לא "למה". כסף הוא תמיד תוצאה. מצוקה כספית יכולה להיות למה, אבל במקרה הזה שני הצדדים היו במצב כלכלי מעולה. אז למה נוצר שם סכסוך?

מדוע לפתע פרץ סכסוך בין שני אנשים ששנים הסתדרו ללא כל מחלוקת? המגשרים ניגשו לחקור ולחפש את הלמה ומה שגילו הוא, הוא שאשתו של קבלן המשנה החלה לנהל את הכספים החברה. היא גערה בבעלה על האמון הרב מידי לטעמה שהוא מעניק לקבלן הראשי ולפיגורים שונים בתשלומים וקבלן המשנה החליט להגיע ביחד עם אתו לפגישה עם הקבלן הראשי- שם נפלה האישה ושברה את רגלה- דבר שהעמיק את הכאב ואת הקרע.

ברגע שהמגשרים הבינו את לב הסכסוך, הם יצרו השלמה בין הצדדים בדגש על הסכסוך עם האישה, ובכך הביאו את הצדדים לפתרון, כך שאלו אף ויתרו על הצורך בהסכם כתוב לשם פתרון המחלוקת.

כפי שאף כתבתי במאמר הקודם, סכסוך הוא מעין מחלה ומגשרים הם מעין רופאים- הדבר הראשון והחשוב ביותר שצריך לעשות כדי לפתור סכסוך, לדעתי, הוא להבין את ה"למה"- מדוע נוצר הסכסוך? מה המניעים של כל אחד מהצדדים? ברגע שמבינים שיש צורך להבין את ה"למה" רוב של העבודה נעשה.

מכאן הדרך להבראת הסכסוך מתגלה והאיך והמה פשוט הולכים אחריהם.

ההרצאה מחולקת לשלושה חלקים, תהנו:

 

© ירקוני - משרד עורכי דין ונוטריון

top