יום השנה העשירי

עוגה ספרה עשר עם שתי נרות
היום הוא יום השנה העשירי להסמכתי כעו"ד ואני מתרגש לשתף אתכם בשלוש התובנות הכי חשובות שרכשתי בעשור הראשון לכהונתי- אני מניח שלפחות אחת או שתיים תפתיע אתכם.
אני ממליץ לכל עו"ד צעיר ולכל אדם המתעתד לצאת לקרב משפטי הראשון בחייו לקרוא לפחות שלוש עצות אלה לפני שהוא יוצא לדרך- ויש גם בונוס בסוף- עם מוסר השכל.
1. הצדק מנצח– יש לי חדשות מעוררות תקווה ואמונה- למרות כל הציניות מסביב, נוכחתי לגלות בעשור החולף כי יש מתאם בין צדקתו של הלקוח לבין סיכוייו לזכות בתיק בבית המשפט. לפי אותו מתאם, גם כאשר הלקוח שאני מייצג, איך נגיד, לא הכי צודק בטענותיו, לא יעזרו כתבי הטענות המשויפים והמהוקצעים ביותר, בסופו של דבר, הוא יפסיד. כך גם למדתי כי רצוי מאד לבחור תיקים בהם הצדק הוא לטובת הלקוח ולהימנע מתיקים בהם הלקוח פשוט אינו צודק- גם אם מבחינה משפטית נראה על פניו כי סיכוייו מצויינים. בהתאם, מי שאומר אמת לאורך כל הדרך ורק את האמת- מאמינים לו ואם אותה אמת מצדיקה התערבות שיפוטית- השופט הוא בן אדם ויטה לעשות שימוש בכלים שבידיו כדי לעשות צדק. 
2. בית משפט הוא המקום האחרון בו אתם רוצים להיות– בית משפט הוא מקום אליו מגיעים בלית ברירה, דומה קצת לבית חולים- חלק הארי מהתיקים בהם אני מייצג הוא של אנשים אשר נתקלים באמת ובתמים בצד שני שמנסה לעשוק, להשתמש בבריונות (בד"כ משפטית) וכיו"ב. כל אדם אחר אני שולח, אם אפשר, לנסות ולהתפשר גם במחיר של לקבל פחות ממה שהוא היה רוצה- בעיקר בגלל העלויות הגבוהות של ההליכים המשפטיים ובעיקר בגלל המתח הנפשי הנובע מהתארכות ההליכים ומחוסר הוודאות שקיימת בהם- עם זאת, מרגע שנכנסים, חשוב למצות כל הליך ערעורי בהליך- אין "כניסה לטבילה"- צריך לדעת להיות מוכנים מראש הן כלכלית והן נפשית להליך כולו, לרבות ערעורים בערכאות דמעלה.
3. להיות נחמד וסבלני זה כוח- כששאלתי פעם את עו"ד ששי גז איך הוא מרשה לעצמו להיות נחמד בין כל האנסים והרוצחים (לכאורה, לכאורה) אמר לי "נחמדות היא כוח". אני מרבה לפגוש באולמות חברים שמשתמשים בכוח הלוע כדי להנציח את טענותיהם ואני מודה שגם אני בתור עו"ד צעיר נהגתי כך (עד כדי ששופט כתב בתחילת דרכי בהחלטה כי הוא חשש כי אקבל התקף לב במהלך הדיון). עם הזמן גיליתי עד כמה האמת רחוקה- "דברי חכמים בנחת נשמעים" (קהלת ט, יז)- חשוב הן במהלך הדיון והן סביבו, להבין בדיוק מה נאמר, לדעת מתי לדבר ואיך לדבר כאשר הדברים נעשים ברוגע הכוח והשליטה בדיון, במה שנאמר בו ולא פחות חשוב מתי הוא נאמר, תזמון חשוב מזריזות- ורוגע הוא חבר של זריזות.
וכמו שהבטחתי בונוס עם מוסר השכל- את הסיפור הבא שמעתי מאחת ממזכירות בתי המשפט, בעלת ניסיון וחכמת חיים רבה: היה פעם רב חכם שהייתה לו תשובה לכל שאלה. יום אחד זממו שני תלמידים להפילו בפח- אמרו אחד לשני נבוא אליו עם פרפר חי בין שתי כפות הידיים ונשאל אותו- האם הפרפר חי או מת? אם יגיד חי, נמחץ אותו באותו רגע ואם יגיד מת, נפתח את כפות ידינו. הלכו אל הרב ושאלוהו, האם חי הפרפר או מת? ענה להם הרב: "זה רק בידיים שלכם".
אני ממליץ באהבה רבה הן לחבריי למקצוע והן לצדדים מתדיינים לזכור, כי זה רק בידיים שלכם- להיות ישרים, תמי לב ורודפי שלום.
ברוח החג שיצא זה עתה אאחל לעצמי עשור נוסף של חוויות אינסופיות וזכות גדולה להיות במקצוע בו ניתן לנסות ולהביא מעט אור.

© ירקוני - משרד עורכי דין ונוטריון

top